Jakie wybrać gogle narciarskie? Które będą najlepsze?

| 0 Komentarzy
„Wszystko widzę” – taka jest reakcja osoby, która po raz pierwszy zjeżdża w goglach. Nie ważne na nartach czy na snowboardzie. Przy prędkości 40 km/h ciężko jest cokolwiek zobaczyć w słoneczny, letni dzień, a co dopiero na zaśnieżonym stoku, przy -10ºC i wściekle odbijającym się świetle słonecznym.

Dobrze wybrane gogle wpływają pozytywnie również na bezpieczeństwo. Dzięki nim można zauważyć wszelkie niespodziewane wydarzenia, zmiany kierunku innych narciarzy, wywrotki itp. Z drugiej strony gogle źle dopasowane są niezwykle irytujące – trzeba je ciągle poprawiać, przecierać, podnosić. A na dodatek parują. Jak więc wybrać te najlepsze?

Na początek jednak wyjaśnienie po co w ogóle inwestować w gogle. Dwie przyczyny zostały już wymienione we wstępie. Jest jeszcze jeden,równie ważny, powód – ochrona wzroku. Chodzi tu o zabezpieczenie oczu przed gałęziami i kijkami innych narciarzy, które w sytuacjach kryzysowych znajdują się niebezpiecznie blisko twarzy. Dlatego warto chronić najważniejszy dla nas narząd. Oczy ma się tylko jedne. Nie da się ich niestety kupić w sklepie. W przeciwieństwie do gogli.

Najpopularniejsze gogle

Jak wybrać najlepsze gogle?

Podjęcie decyzji o zakupie dowolnego produktu wiąże się z odpowiedzeniem na kilka pytań. W przypadku gogli również.

Gogle narciarskie – jaki rozmiar?

Pierwsze i najważniejsze. Dobrze wybrany rozmiar warunkuje bezpieczeństwo i wygodę podczas kilkugodzinnego pobytu na stoku. Większość współczesnych produktów posiada pasek z szeroką regulacją, więc obwód głowy nie stanowi problemu.

Kłopotem okazuje się czasami wielkość gogli. Osoby o drobnej twarzy nie powinny kupować ogromnych modeli, które zasłonią pół twarzy i odwrotnie – ludzie z ogromną głową będą wyglądali kuriozalnie w produkcie przeznaczonym dla osób drobnych.

Ponadto gogle narciarskie damskie z wiadomych względów są nieco mniejsze od męskich odpowiedników. Wielu producentów nie dzieli jednak produktów w ten sposób. W takiej sytuacji paniom pozostaje kupno mniejszego modelu.

Bardzo ważne jest również dopasowanie gogli do kasku. Jeśli jest taka możliwość najlepiej kupować gogle wraz z kaskiem. Wtedy ma się stuprocentową pewność.

Podsumowując, dobrze dopasowane gogle są dociśnięte do twarzy jednocześnie jej nie uciskając i doskonale pasują do kasku.

Jaki filtr UV?

Promieniowanie UV dzieli się na trzy kategorie: A, B i C. UVC jest pochłanianie w górnej części atmosfery, więc nie trzeba się nim martwić. Promieniowanie UVA i UVB jest natomiast pochłaniane przez rogówkę oka, co w konsekwencji może doprowadzić do jej uszkodzenia, zapalenia spojówki lub rogówki czy nawet zaćmy.

Dlatego producenci gogli i okularów narciarskich stosują odpowiednie filtry. W opisach wielu produktów można trafić na sformułowanie „100% ochrona UVA, UVB i UVC”, albo „filtr UV400”. W teorii oznacza to, że taki produkt zapewnia pełną ochronę przed promieniowaniem. Jednak aby być tego pewnym warto zwrócić uwagę czy spełnia on następujące normy:

  • EN 166:2001
  • CE
  • 89/686/EWG
  • EN 1836+A1:2009
  • ISO 9001:2000

Dla jeszcze większej pewności można udać się do optyka, który przetestuje dane gogle w specjalnym urządzeniu.

Kategoria przepuszczania światła

Powszechnie stosowany jest podział filtrów na 5 następujących kategorii:

  • Kategoria 0 – przepuszcza od 80 do 100% światła
  • Kategoria 1 – przepuszcza od 43 do 80% światła
  • Kategoria 2 – przepuszcza od 18 do 43 % światła
  • Kategoria 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła
  • Kategoria 4 – przepuszcza od 3 do 8% światła

Okulary z oznaczeniem cat. 0 nadają się do jazdy w nocy. W pochmurne dni również dadzą radę, ale lepsze będą te z kategorią 1 lub 2. Kategorie 3 i 4 polecane są na słoneczne dni. Dla narciarzy lepsze będą te drugie ze względu na światło odbijające się od śniegu. Kategoria 4 jest również polecana turystom wysokogórskim.

Gogle – jaki kolor szybki?

Kolor szybki jest powiązany z kategorią przepuszczania światła i dlatego uzależniony od warunków panujących na stoku:

  • Przezroczyste –wyłącznie w nocy
  • Żółte, pomarańczowe – pochmurne dni i po zmierzchu;
  • Złote, bursztynowe – pochmurne dni, gdy przebija się słońce;
  • Brązowe – słoneczny dzień
  • Czarne, szare, niebieskie – słoneczny dzień

Warte podkreślenia jest to, że czarny kolor szybki nie oznacza, że gogle posiadają filtr UV. Można bowiem szkła zabarwić nie wyposażając ich w odpowiedni filtr. Takie gogle są nawet bardziej niebezpieczne, bo oszukują źrenicę, która się rozszerza pochłaniając więcej szkodliwego promieniowania.

Jakie dodatkowe filtry?

Aby spełnić najwyższe wymagania producenci dokładają wszelkich starań opracowując nowe technologie podnoszące komfort i bezpieczeństwo naszych oczu. Te najbardziej przydatne to:

  • Filtr polaryzacyjny – światło odbite np. od śniegu czy wody jest spolaryzowane. W goglach czy okularach z tym filtrem nie doświadczy się więc oślepiającego blasku odbijającego się np. od jeziora.
  • Powłoka REVO, „lustrzanka” – zewnętrza strona gogli pokrytych tą powłoką przypomina kolorowe lustro. Ta technologia jest wykorzystywana szeroko przez alpinistów, skoczków narciarskich i narciarzy. Powłoka REVO dodatkowo chroni oczy przed bardzo silnym promieniowaniem UV.
  • Powłoka ANTI FOG – innymi słowy powłoka zapobiegająca parowaniu szkieł. Niesamowicie podnosi komfort jazdy. Należy jednak mieć świadomość, że po jakimś czasie ta powłoka zniknie i koniecznym będzie jej ponowne nałożenie (można to zrobić w domu). Okres ten dla najlepszych producentów wynosi nawet kilka lat. Powłoka anti fog jest jednak delikatna i dlatego do czyszczenia szybki wewnątrz należy stosować specjalistyczne środki i szmatki oraz pod żadnym pozorem nie wycierać jej palcem ani rękawicą.
  • Powłoka fotochromowa – wykorzystywana w najwyższej klasy produktach. Gogle fotochromatyczne zmieniają kolor w zależności od natężenia światła. Pozwalają zatem szusować od rana do wieczora bez konieczności wymiany szkieł gdy słońce jest w zenicie, wieczorem i po zmierzchu.

Jaki materiał szybki?

Szybki wykonuje się obecnie z dwóch materiału: z plastiku i poliwęglanu. Te pierwsze są zdecydowanie tańsze w produkcji. Gogle poliwęglanowe są natomiast droższe, ale również bardziej odporne na zarysowania i złamania. Jest to bardzo ważne w szczególności w produktach z wymiennymi szybkami.

Jaki kształt szybki?

Szyby w goglach są płaskie lub sferyczne. Te pierwsze łatwiej wyprodukować w związku z czym są tańsze. Ich wadą jest stosunkowo małe pole widzenia – narciarz nie widzi co się dzieje po bokach. Gogle sferyczne zapewniają doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach. Są również droższe, ale warto zapłacić za zdecydowanie lepszą widzialność i co za tym idzie bezpieczeństwo.

Gogle – jaka szybka?

Podsumowując, jaka szybka będzie najbardziej uniwersalna?

  • Sferyczna poliwęglanowa
  • Z filtrem UV400 ze 100% ochroną UVA i UVB
  • Spełniająca odpowiednie normy
  • Kategoria przepuszczania światła nr. 3 (cat. 3)
  • Szara, niebieska lub brązowa
  • Z filtrem polaryzacyjnym i powłoką anti fog
  • Ewentualnie z powłoką REVO

Jakie gogle na narty, a jakie na snowboard?

Kryteria wyboru gogli do uprawiania obu dyscyplin są takie same. Jedyne różnice pomiędzy nimi dotyczą wyglądu. Gogle snowboardowe są zazwyczaj „agresywniejsze”. To są w zasadzie wszystkie różnice.

Garść porad eksploatacyjnych

Jak dbać o gogle żeby posłużyły jak najdłużej? Co robić, a czego nie próbować pod żadnym pozorem? Najpierw higiena czyli:

Jak czyścić gogle narciarskie?

Do czyszczenia gogli bez dodatkowych powłok wystarczy delikatna szmatka, woda i płyn do mycia naczyń. Zestaw ten można „podrasować” wymieniając wodę i płyn na specjalistyczny środek do czyszczenia, najczęściej w postaci sprayu i kupując szmatkę z tzw. mikrofazy.

Jeśli szybka posiada powłokę anti fog koniecznym jest zakup zaawansowanego środka i delikatnej szmatki z mikrofazy. Czyścić takie gogle należy w ostateczności. Jeśli zaparują najlepiej jest odczekać chwilę zamiast z niecierpliwieniem wycierać powierzchnię. Powłoka anti fog jest bowiem bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić.

Aby uniknąć zabrudzenia gdy gogle są nieużywane należy je odpowiednio „magazynować” czyli:

Jak przechowywać gogle narciarskie?

Są dwa sposoby na przenoszenie i przechowywanie gogli: w twardym etui i miękkim woreczku. Pierwsza opcja jest zdecydowanie lepsza. Zabezpiecza bowiem gogle nie tylko przed zabrudzeniami, ale również uszkodzeniem mechanicznym. Drugie rozwiązanie ma natomiast zastosowanie np. na stoku gdy idzie się do restauracji, odpoczywa itp. Wtedy wystarczy wyjąć woreczek z kieszeni i voilla, gogle można odłożyć nie martwiąc się o ich poplamienie.

Na koniec święty graal narciarzy i snowboardzistów czyli:

Co zrobić żeby gogle narciarskie nie parowały?

Pierwszym krokiem jest zakup modelu pokrytego powłoką anti fog i odpowiednie jego czyszczenie. Gdy jednak powłoka wytrze się lub po prostu „wyparuje” po pewnym czasie należy ją nałożyć ponownie. Można to zrobić samodzielnie lub oddać produkt do salonu optycznego, ewentualnie oficjalnego sklepu producenta.

Nowinki technologiczne w goglach

Elektronika wdziera się w każdą dziedzinę życia. Jej długie łapska dopadły nawet gogle narciarskie.

Gogle narciarskie z kamerą

Pozwalają one nagrywać przejazdy. Są bardzo przydatne instruktorom, którzy nagrywając swoich podopiecznych pokazują im jakie błędy popełniają. Takie gogle można wykorzystać również w lecie, np. podczas zjazdów na rowerze. Najważniejsze jest aby ta dodatkowa funkcja nie przysłoniła innych kryteriów istotnych ze względów bezpieczeństwa i zdrowia. Lepiej jest kupić dobre gogle i dodatkową kamerę, aniżeli mierny model z kamerą wbudowaną.

Interaktywne gogle narciarskie

Okulary Google Glass! robią furorę na rynku. Niektórzy producenci gogli narciarskich poszli w ślady Google i rozszerzyli swoją ofertę o produkty wyposażone w tego typu funkcję. Dzięki nim można w czasie rzeczywistym mierzyć swoją prędkość, kontrolować trasę, zmieniać muzykę czy sprawdzić gdzie znajdują się towarzysze zjazdów (np. dzieci). Gogle te mają jednak jedną wadę – ich cena jest zawrotna. Pozostaje mieć nadzieję, że w ciągu najbliższych lat spadnie ona do rozsądnej wartości.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.